Český trh půjček a úvěrů

Český trh půjček a úvěrů lze rozdělit do několika kategorií. Základní členění je na nebankovní půjčky a půjčky u bank. České banky, přestože jsou velmi často vlastněny zahraničními subjekty, jsou velmi konzervativní a pečlivě si vybírají, komu půjčky a úvěry poskytnou. Pozitivní je, že díky tomu jsou české banky ve výborné kondici a jsou z ekonomického hlediska zdravě hospodařící (což v době krize není zdaleka samozřejmostí). Problémem však je, že pokud má klient již nějaké půjčky nebo má dokonce i problémy s jich splácením a je veden v registrech dlužníků, konzervativní banky mu další půjčku nedají. Obávají se zvýšeného rizika u takového klienta. Stačí sebemenší záznam v registru a na půjčku takový žadatel již nemá u banky nárok. Co si má ale takový člověk počít, když půjčku potřebuje např. na opravu auta nebo lednice? 
 
Právě pro takové klienty tu máme nebankovní půjčky, které jsou určeny klientům, kterým konzervativní banky půjčky neposkytnou. Na půjčku u nebankovních společností dosáhne téměř každý, i rizikový klient s finančími problémy. Stinnou stránkou nebankovních půjček je zvýšená úroková sazba, neboť se nebankovní subjekty zaměřují právě na rizikové klienty a to s sebou nese i zvýšenou míru podnikatelského rizika. Protože jsou si však nebankovní subjekty poskytující úvěry a půjčky vědomi své nevýhody, co se týče zvýšených úroků, snaží se poskytnout klientům bonus v podobě rychlého vyřízení žádosti. Není výjimkou, že se žádost o půjčku u banky vyřizuje i týden, přičemž na konci schvalovacího procesu může být zamítavé stanovisko. Nebankovní společnosti však jsou schopny žádost o půjčku vyřídit i během několika minut. 
 
Další, zcela specifickou kategorií půjček, jsou hypotéky - ať již klasické hypotéky na bydlení, nebo tzv. americké hypotéky, které jsou bezúčelové. U nich se ovšem vyžaduje ručení nemovitostí. 
 
Český trh půjček a úvěrů může najít produkt úplně pro každého, podle jeho možností. Žadatel si ovšem musí uvědomit, jaké riziko nové půjčky mohou přinášet a to zvláště v případě, že již nějaké půjčky splácí. Největší problém klientům dělá pomyslná spirála půjček, kdy neschopnost uhradit splátku jednoho úvěru řeší novým úvěrem. Tím se ovšem problém jen odsouvá do budoucna a navyšuje se. Správný úvěrový poradce, který s klientem o půjčce jedná, by měl poskytovat komplexní servis a ne se snažit za každou cenu každého zadlužovat. Jen tak bude klientům opravdu pomáhat a nikoli škodit.